0 537 876 1309 0 532 655 49 52

HomeMantolama

Mantolama

Yapılar ve komplekslerde enerji tasarrufu sağlaması ve yapıların yalıtım niteliklerinin artırılması amacıyla mantolama işlemi önem arz eder. Özellikle yaşlı veya yetersiz yalıtıma sahip yapılarda, sıcaklığın kontrolü daha zor olduğundan enerji masrafları artar. Bu sorunu çözmek için bu işlem, ideal bir çözümdür.
Yapıların duvarlarının içine veya dışına yapıştırılan özel yalıtım malzemeleriyle uygulanır. Bu malzemelerin yüksek ısı yalıtımı niteliğine sahiptir. Böylece, yapı içindeki sıcaklığın korunmasına yardımcı olur. Dış cephenin de güçlenmesini sağlayarak yapının dış etkenlerden korunmasını ve ömrünün uzamasını sağlar.
Bu işlemlerin ve uygulamaların tamamı, profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Doğru malzeme seçimi, doğru uygulama teknikleri ve iş güvenliği önlemlerinin alınması önemlidir. Bu noktada, verilen hizmetin adresi de önemli olacaktır.

Mantolama Malzemeleri

Bu işlem sırasında kullanılan mantolama malzemeleri, uygulamanın verimliliği açısından oldukça önemlidir.

  • EPS (Genleştirilmiş Polistiren), en ekonomik seçenektir. Isı yalıtım özellikleri yüksektir. Kolay uygulanabilirler. Hafif ve dayanıklıdırlar.
  • XPS (Ekstrüde Polistiren), yüksek yoğunluklu bir polistiren köpüğünden üretilir. Isı yalıtım niteliği yüksektir. Basınca da dayanıklıdır. Yangına ve suya karşı oldukça dirençlidir.
  • Taş yünü malzeme, volkanik kayaç kökenlidir. Yangına karşı güvenli olsa da su emme özellikleri sebebiyle, nemli bölgelerde kullanımı önerilmez. Ayrıca, diğer malzemelere göre daha ağır oldukları için daha fazla maliyetlidirler.
  • Camyünü malzeme, cam elyafından üretilir. Diğer ürünler gibi ısı yalıtım niteliği yüksektir. Yine diğer ürünler gibi bu ürün de yangına dayanıklıdır. Su emer fakat çürümezler. Bu nedenle uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Ayrıca, diğer malzemelere göre daha hafif oldukları için kolay uygulamaya müsaittir.

Doğru malzeme seçimi, yapıya en iyi yalıtım özelliklerini sağlamak için önemlidir. Malzemeler profesyonel ekipler tarafından seçilmeli ve uygulanmalıdır.

Mantolama Fiyatları ve Maliyetleri

Seçilen malzemenin türü, kalitesi, yapının durumu ve işçilik maliyetleri mantolama fiyatları ve maliyetleri konusunu direkt olarak etkiler. Uygulama, genellikle yapı maliyetinin %10-20’sine denk gelen bir maliyete sahiptir. Ayrıca, uygulama sonrasında enerji tasarrufu sağlanacağı için yapılan yatırımın bir kısmı zamanla geri kazanılır. Bütün bunlara karşın fiyatlar hususunda, net bir fiyat vermek mümkün değildir. Çünkü bu işlem birçok farklı faktöre bağlıdır.
Doğru malzeme ve profesyonel bir ekiple mantolama uygulamalarınız için Özdemirler Yapı Boya’dan hizmet alabilirsiniz.

Hemen Dış Cephe Uygulama İhtiyacınız için

Hemen ara